| Home | 10th MVA | Archives | Media Centre | Box Office Info | Get Involved | MVA Channel | Forum | Site Map |
| Home | 10th MVA | Archives | Media Centre | Box Office Info | Get Involved | MVA Channel | Forum | Site Map | Top |

All content © Malaysian Video Awards (unless stated otherwise). Contact us

9th MVA
| 1st MVA | 2nd MVA | 3rd MVA | 4th MVA | 5th MVA | 6th MVA | 7th MVA | 8th MVA | 9th MVA | 10th MVA |
The ninth MVA was held from 10th till 17th September 1994 at National Art Gallery, Kuala Lumpur. There are total of 28 categories that offered in 9th MVA. While the “Best Short Film: Independent/ Self-Financed” was a new category in year 2004. This award category was sponsored by MDC, while the cash prize of RM3, 000 to the Gold Winner where sponsored by the National Art Gallery, Kuala Lumpur. In addition, a grant of RM30, 000 was given out by FINAS.








The scene of the 9th MVA Festival
12) BEST EXPERIMENTAL VIDEO : AMATEUR
(Awards given on the 10th of September at National Art Gallery during 9th MVA Launch)
Cash Prize of RM3000 to Gold Winner sponsored by National Art Gallery
GOLD
TITLE: How To Be Bruce
WINNER: Vincent Leong
SILVER
TITLE: White Walls
WINNER: Johannis MacDonald
BRONZE
TITLE: X or Y
WINNER: Johannis MacDonald
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
13) BEST SHORT FILM - DRAMA / FICTION (OPEN)
Cash Prize of RM3000 to Gold Winner sponsored by National Art Gallery
SPECIAL JURY MENTION
TITLE: Exodus - Wanita Yang Berlari
WINNER: Sherman Ong
GOLD
TITLE: Not Cool
WINNER: Liew Seng Tat
SILVER
TITLE: There Is A Day
WINNER: Brenda Danker
BRONZE
TITLE: Defiled
WINNER: Desmond Hew
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
14) BEST SHORT FILM - DOCUMENTARY (OPEN)
Cash Prize of RM1500 to Gold Winner sponsored by National Art Gallery
GOLD
TITLE: Sex Education
WINNER: Lydia Lubon / Ahmad Yazid
SILVER
TITLE: R.A.H.M.A.N.
WINNER: Zan Azlee
BRONZE
TITLE: Chingay
WINNER: Pauline Tay Siew Lien
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
15) BEST SHORT ANIMATED FILM (OPEN)

Cash Prize of RM3000 to Gold Winner sponsored by National Art Gallery
GOLD
TITLE: Grey Avenue
WINNER: Eugene Foo
SILVER
TITLE: A Phone Call
WINNER: Loh Chun Sin
BRONZE
TITLE: Wanita Cosmos
WINNER: Diffan Sina Norman
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
16) (new!) BEST SHORT FILM - Independent / Self Financed
Cash Prize of RM3000 to Gold Winner sponsored by National Art Gallery
RM30,000.00 grant sponsored by FINAS
category sponsored by Multimedia Development Corporation (MDC)
GOLD
TITLE: Interview With The Swimming Pool
WINNER: Chee Guo Lin
SILVER
TITLE: Keluarga Saya
WINNER: Sheikh Munasar
BRONZE
TITLE: Red Drawing
WINNER: Margaret Bong Chew Jen
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
17) BEST ASEAN TV COMMERCIAL

Awards given on the 14th of September at National Art Gallery during
MVA ASEAN Awards & Industry Night
GOLD
TITLE: Taxi
COUNTRY: Malaysia
WINNER: Erica Wong / Kim Auer
SILVER
TITLE: My Boss
COUNTRY: Indonesia
WINNER: Heng Teck Nam
BRONZE
TITLE: Code Breaker
COUNTRY: Korea
WINNER: Telly Koay Say Kooi
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
18) BEST ASEAN SHORT FILM - 2 BRONZE
Awards given on the 14th of September at National Art Gallery during
MVA ASEAN Awards & Industry Night
GOLD
TITLE: Not Cool
COUNTRY: Malaysia
WINNER: Liew Seng Tat
SILVER
TITLE: Locust
COUNTRY: Singapore
WINNER: Victric Thng
(JOINT) BRONZE
TITLE: Interview With The Swimming Pool
COUNTRY: Malaysia
WINNER: Chee Guo Lin
(JOINT) BRONZE
TITLE: Keluarga Saya
COUNTRY: Malaysia
WINNER: Sheikh Munasar
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
19) BEST ASEAN FEATURE FILM - 2 BRONZE
Awards given on the 14th of September at National Art Gallery during
MVA ASEAN Awards & Industry Night
GOLD
TITLE: Sepet
COUNTRY: Malaysia
WINNER: Yasmin Ahmad
SILVER
TITLE: Buli
COUNTRY: Malaysia
WINNER: Afdlin Shauki
(JOINT) BRONZE
TITLE: Visits
COUNTRY: Malaysia
WINNER: Ho Yuhang / James Lee / Low Ngai Yuen / Ng Tian Hann
(JOINT) BRONZE
TITLE: Arisan!
COUNTRY: Indonesia
WINNER: Nia diNata
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
20) BEST MUSIC VIDEO (Open) - 2 GOLD
( JOINT) GOLD
TITLE: NowWhy2
WINNER: Diffan Sina Norman
( JOINT) GOLD
TITLE: Arms of Marianne
WINNER: Mussadique Suleiman, Hafez Jordan Suleiman, Rauf Fadzilla, Joshua Wong
BRONZE
TITLE: Reminiscence
WINNER: An Ran
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
21) BEST USE OF MOTION GRAPHIC DESIGN

category sponsored by LimKokWing University of Creative Technology (LUCT)
GOLD
TITLE: Daily Templates
COMPANY: Moon FX Sdn Bhd
WINNER: Felix Thoo / Sidney Tan / Ilya Abulhanov / Pitt Ong Him Leong
SILVER
TITLE: Football Madness
COMPANY: VHQ Post (M) Sdn Bhd
WINNER: Debra Khoo
BRONZE
TITLE: Activate
COMPANY: Moon FX Sdn Bhd
WINNER: Felix Thoo
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
22) BEST SPECIAL EFFECTS
GOLD
TITLE: Tech Magic
COMPANY: Moon FX Sdn Bhd
WINNER: Ng Yoon See
SILVER
TITLE: The Saviour
COMPANY: Moon FX Sdn Bhd
WINNER: Ng Yoon See
BRONZE
TITLE: Season
COMPANY: Moon FX Sdn Bhd
WINNER: Ng Yoon See / Jerry Lee
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
23) BEST ANIMATION
category sponsored by POSTAM
GOLD
TITLE: Tech Magic
COMPANY: Moon FX Sdn Bhd
WINNER: Tan Lee Chia
SILVER
TITLE: Shadow Wayang Kulit
COMPANY: Liquid
WINNER: Linus Teoh / Albert Chew
BRONZE
TITLE: Tokyo
COMPANY: Twisted Media Sdn Bhd
WINNER: Damon Duncan / Li Xin Lu
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
24) BEST EDITING
GOLD
TITLE: Singapore Marathon
COMPANY: Moon FX Sdn Bhd
WINNER: Ilya Abulhanov
SILVER
TITLE: Gamat
COMPANY: Carrot Films Sdn Bhd
WINNER: Eric Chooi You Hau
BRONZE
TITLE: Manifesto
COMPANY: Liquid
WINNER: Terence Manuel
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
25) BEST CINEMATOGRAPHY
category sponsored by KODAK
GOLD
TITLE: Manifesto
COMPANY: Planet Films
WINNER: Harold Goh
SILVER
TITLE: Channel 9 Pin Head
COMPANY: PRS Production Sdn Bhd
WINNER: Ho Foo Yoo
BRONZE
TITLE: OUCH
COMPANY: Passion Pictures Sdn Bhd
WINNER: Low Soon Keong
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
26) BEST DIRECTOR
GOLD
TITLE: Cow
COMPANY: Passion Pictures Sdn Bhd
WINNER: Brad Hogarth
SILVER
TITLE: Singapore Marathon
COMPANY: B & W Films Sdn Bhd
WINNER: Rajay Singh
BRONZE
TITLE: Manifesto
COMPANY: Planet Films Sdn Bhd
WINNER: Farouk Aljoffery
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
27) BEST TV/ CINEMA COMMERCIAL
category sponsored by Young & Rubicam (Y&R)
4,000ft of 35mm color negative stocks sponsored by KODAK
GOLD
TITLE: Cow
COMPANY: Passion Pictures Sdn Bhd
WINNER: Razlan Ramdan
SILVER
TITLE: Water Slide
COMPANY: Axis Films Sdn Bhd
WINNER: Greg Lau
BRONZE
TITLE: Stuntman
COMPANY: Carrot Films Sdn Bhd
WINNER: Ira Carrisa Shah
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
28) BEST OF MVA
selected GOLD WINNERS of 24 categories
sponsored by POSTAM
GOLD
TITLE: Arms of Marianne
WINNER: Mussadique Suleiman, Hafez Jordan Suleiman, Rauf Fadzilla, Joshua Wong
Winners of 9th MVA 2004
1) BEST PRODUCTION DESIGN
GOLD
TITLE: Perfect Day
COMPANY: B&W Films Sdn Bhd
WINNER: Jimmy Bong
SILVER
TITLE: Sinapore Marathon
COMPANY: B&W Films Sdn Bhd
WINNER: Elroy Lee
BRONZE
TITLE: Colour Version 1
COMPANY: Passion Pictures Sdn Bhd
WINNER: Jimmy Bong
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2) BEST COSTUME DESIGN
GOLD
TITLE: Dr Bore
COMPANY: Carrot Films Sdn Bhd
WINNER: Loh Yow Fye
SILVER
TITLE: Nusantara
COMPANY: Filmpoint Sdn Bhd
WINNER: Ary Yuwono
BRONZE
TITLE: Colour Version 1
COMPANY: Passion Pictures Sdn Bhd
WINNER: Kwong Mei Ling
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
3) BEST MUSIC
category sponsored by Two AM Sdn Bhd
GOLD
TITLE: What Colour Are You?
COMPANY: Two AM Sdn Bhd
WINNER: Anton Morgan
SILVER
TITLE: Colour Version 2
COMPANY: Passion Pictures Sdn Bhd
WINNER: Anton Morgan
BRONZE
TITLE: Malaysia Truly Asia
COMPANY: Two AM Sdn Bhd
WINNER: Kieran Kuek
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
4 ) BEST SOUND DESIGN
category sponsored by Imaginex Sdn Bhd
GOLD
TITLE: Nuts and Bolts
COMPANY: Two AM Sdn Bhd
WINNER: Ram
SILVER
TITLE: Slide
COMPANY: Imaginex Sdn Bhd
WINNER: Mike Bloemendal
BRONZE
TITLE: Detective
WINNER: Kingston Khoo Lay Chye
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
5) BEST PERFORMANCE
category sponsored by Model.Com
GOLD
TITLE: Water Slide
COMPANY: Axis Films Sdn Bhd
WINNER: Alvin Wong
SILVER
TITLE: Wave
COMPANY: Passion Pictures Sdn Bhd
WINNER: Badrish Isdin
BRONZE
TITLE: Stuntman
COMPANY: Carrot Films Sdn Bhd
WINNER: Berhad Kulasic
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
6) BEST SCRIPT WRITING
category sponsored by Sledgehammer Communications
GOLD
TITLE: Cow
COMPANY: Passion Pictures Sdn Bhd
WINNER: Steve Straw
SILVER
TITLE: Silence Kills
COMPANY: Filmpoint Sdn Bhd
WINNER: Penny Low
BRONZE
TITLE: Watch Dog
COMPANY: Filmpoint Sdn Bhd
WINNER: Donovan Chew

7) BEST OPENING GRAPHICS for a TV PROGRAMME
SPECIAL JURY MENTION
TITLE: Table For Two
COMPANY: That House On The Hill
WINNER: That House On The Hill
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
8) BEST MAGAZINE OR DOCUMENTARY
SPECIAL JURY MENTION
TITLE: Manasellam Deepavali
WINNER: N S Krishna
SILVER
TITLE: AH HA 2
COMPANY: Vision Works (M) Sdn Bhd
WINNER: Afdlin Shauki / Harith Iskandar / Priscilla Orow
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
9) BEST STATION PROMO
GOLD
TITLE: Apo Bondo Eh Jang
COMPANY: MHZ Film Sdn Bhd
WINNER: Rosnah Kassim
SILVER
TITLE: Logoplay
COMPANY: Natseven Sdn Bhd
WINNER: Hayati Sulaiman / Md Haniff Hassan
BRONZE
TITLE: Daily Template
COMPANY: Moon FX Sdn Bhd
WINNER: Felix Thoo / Sidney Tan / Ilya Abulhanov / Pitt Ong Him Leong
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
10) BEST EXPERIMENTAL VIDEO : PROFESSIONAL
(Awards given on the 10th of September at National Art Gallery during 9th MVA Launch)
Cash Prize of RM1500 to Gold Winner sponsored by National Art Gallery
GOLD
TITLE: Panic Attacks
WINNER: Ho Chun How / Quah Chia Seang
SILVER
TITLE: Dua
WINNER: Sidney Tan / Crystal Woo
BRONZE
TITLE: Sama Orige
WINNER: Bryant Low
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
11) BEST EXPERIMENTAL VIDEO : AMATEUR ANIMATION
(Awards given on the 10th of September at National Art Gallery during 9th MVA Launch)
Cash Prize of RM3000 to Gold Winner sponsored by National Art Gallery
GOLD
TITLE: Grey Avenue
WINNER: Eugene Foo
SILVER
TITLE: Cycle of Thought
WINNER: KH Leong
BRONZE
TITLE: Ave Mobil
WINNER: Chris Cheng
Partners
News
- News & Articles
What's Hot
- What's Hot
- Jobs Available
- Software Updates
- Hardware Updates
Directories

- Advertising Agency
- Art Galleries
- Film Screens
- Kids
- Music
- Post Production
- Production
- Stages
- Theatre
- Universities/ University

Category Sponsors
Job Opportunities
Products Updates
Official Broadcaster for ASEAN Films



Brought To You By
Media partners

Foreign
Speakers + Film






















Astro Asean and MVA Awards Nights Venue Sponsor
Official Magazine
Supported By










Official Radio Station